Jak czytać lekturę, aby skutecznie ją zapamiętać?

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Kluczową sprawą w szkole jest znajomość lektur przez uczniów, którzy niechętnie podchodzą do tego zadania. Ich przymusem z czytania książek są kartkówki sprawdzające wiedzę, którą posiadają. Pomimo że w książkach jest zawarta wiedza z życia i spojrzenie na inny świat, to dzieci nie chcą ich czytać! Przyczyną jest uciążliwy język, który nie pomaga w zapamiętaniu. Nasz artykuł pokazuje, jak rozsmakować się w lekturze i wyciągnąć z niej ile się da!

Zastanów się, gdzie możesz czytać lekturę w ciszy i spokoju!

Do czytania nie podchodź z nastawieniem, że im szybciej, tym lepiej. Spowoduje to, że zapamiętasz mniej szczegółów oraz będziesz musiał studiować poszczególne rozdziały jeszcze raz, a w najgorszym wypadku całą książkę od nowa. Najlepiej rozpocząć ze stosownym zapasem czasu. Można już w wakacje, czy we ferie zimowe sporządzić sobie plan, którego mniej więcej pragniemy się trzymać. Określić, ile dni nam zostało, ile książek jest przewidzianych w materiale i jak dużo stron zdołamy czytać dziennie?

Obecnie mało kto pozostaje bez swojego telefonu na dłużej niż trzydzieści minut, tymczasem w czytaniu lektur jest to istotne. Jeśli pragniemy mieć jak najlepsze efekty i nie powracać do tych samych rozdziałów wielokrotnie, musimy zostawić telefon oraz rzeczy, jakie nas rozpraszają na bok. Pomoże nam to podnieść uwagę na czytaniu i w ten sposób zaoszczędzimy dużo czasu. Podobnie jest z domownikami. Nie każdy rodzic rozumie, że dziecko nie może w danej chwili pomóc w ogrodzie lub w kuchni. Jeżeli tego typu sytuacja się powtarza, powinno się zawsze przed czytaniem ogłosić członkom rodziny, że w tym momencie jesteśmy zajęci i musimy odłożyć obowiązki domowe na późniejszą porę.

W jaki sposób utrwalić zdobyte informacje z lektury szkolnej?

Po każdym rozdziale możesz popatrzeć do opracowań lektur z wytłumaczonymi głównymi definicjami, w których sprawdzisz, czy wszystko poprawnie zrozumiałeś. Kiedy mamy więcej czasu, możemy przejrzeć biografię autora, jak również materiały o czasach, w których żył i tworzył.

Wielu pisarzy umieszcza w swoich opracowaniach sytuacje i emocje z nimi związane, które sami przeżyli. Stąd przeczytanie, chociaż krótkiej notatki o ich życiu może posłużyć nam jako następne ułatwienie w zrozumieniu czytanego tekstu. Warto dowiedzieć się, czy powstały jakieś filmy na podstawie książek, co także poniekąd może posłużyć za streszczenie oraz ułatwi kojarzenie postaci, oraz miejsc akcji. Do ekranizacji zanotuj swoje uwagi i elementy, które zostały pominięte bądź zmienione.

Zrób notatki z lektury i utrwal sobie wiedzę jeszcze mocniej!

Zakup zeszyt, który miej stale pod ręką, kiedy masz zamiar wziąć się za czytanie lektury. Możesz zapisywać w nim kluczowe informacje jak imiona poszczególnych osób, miejsca akcji bądź swoje przemyślenia. Może przedłuży to twoje zmagania z lekturą, ale z całą pewnością utrwali przeczytane wiadomości oraz uwierz mi, warto! Po zeszyt będziesz mógł sięgnąć zawsze, jak coś ci umknie.

Co zrobić, aby zmienić nastawienie dziecka do czytania lektur?

Kluczowym wyjściem w sytuacji, gdy uczeń unika czytania lektury szkolnej, jest zmiana jego nastawienia z niechęci na coś, co da mu przyjemność i pozwali zanurzyć się w życiu i przygodach, które mogą go zafascynować. Warto zaproponować mu, aby spojrzał na życie bohaterów jak przeżycia, różne emocje i przygody jako na odmienny świat. Inną metodą na czytanie lektur przez dziecko jest pokazanie mu książki jako ekscytującego wyzwania i doświadczania wiedzy!

Tagi
Oceń Artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii