Horror jako gatunek literacki może przedstawiać widzom różnorodną tematykę, związaną z szaleństwem, zjawiskami paranormalnymi i brutalnymi scenami. Od początku kinematografii, filmy poruszające tę tematykę wzbudzają w ludziach pełne emocji reakcje. Mogą to być opowieści o duchach, tajemniczym kulcie satanistycznym, krwiożerczych zwierzętach czy też mordercy psychopacie, który czerpie siłę z zabijania niewinnych osób!
Jaki wydźwięk mają horrory?
Horror to jeden z najbardziej wziętych gatunków literackich oraz filmowych tekstów kultury. Przemawiać za tym mogą nierzadko organizowane przez kina tzw. noce filmowe, w czasie których prezentowane są filmy grozy. Horrory to filmy, które mają za zadanie pokazać to, co irracjonalne i straszne.
Kluczowy bohater to istne zło, które objawia się w różnorodnych postaciach. Motyw horroru przedstawia tematy jak konfrontacja dobra ze złem, lęk przed chorobą psychiczną bądź zakazaną seksualnością. W tym gatunku możemy dostrzec cały czas powtarzające się klimaty grozy, takie jak na przykład: zamek na odludziu, kręte schody, lochy bądź podziemia.
Powstawanie horrorów w dawnych czasach!
Początki horroru można już odszukać w czasach kina niemego, za sprawą reżysera Paula Leni, który wyprodukował takie filmy jak „Gabinet figur woskowych” bądź „Człowiek, który się śmieje”. Na ukształtowanie się motywu tego gatunku miał dodatkowo wpływ niemiecki ekspresjonizm filmowy jak na przykład film „Gabinet doktora Caligari” W latach 30. XX wieku horror był już dość znanym gatunkiem. Powstało w tym okresie dużo filmów o potworach jak przykładowo: „Dracula” T. Browninga bądź „Narzeczona Frankesteina” J. Whale’a. Jednakże szczyt popularności horrorów przypadł na lata 50. oraz 60. W tym okresie powstało dużo kiczowatych oraz krwawych ekranizacji, w czym prym wiodła brytyjska wytwórnia Hammer.
Lata 70. przyniosły nieco odejście od klasycznej formy horroru oraz powstania nurtu gore. Fundamentalnym motywem tego gatunku jest destrukcja ludzkiego ciała, która stanowi alegorię niszczenia świata. Ostatni cykl metamorfozy horroru stanowiły filmy, typu „Wywiad z wampirem” bądź „Frankestein”, w jakich mamy do czynienia z motywem odwrócenia klasycznego światopoglądu – przykładowo upiorem okazuje się człowiek.
Horror w dzisiejszych czasach!
Obecnie można zauważyć we filmach grozy odejście od faktycznej grozy, która wywołuje we widzach strach czy lęk. Poprzez to, że horrory są masowo produkowane, to w dzisiejszym świecie można spotkać przeważającą ilość tematów gore, czyli inaczej mówiąc duży nacisk na sceny przemocy, a także obrzydzenie. Mimo wielu zmian na przestrzeni dziejów, w naszej naturze leży uwielbienie do mrocznych opowieści, które wprowadzają strach i adrenalinę!