Chcesz nakręcić pierwszy film dokumentalny? Zobacz, jak to zrobić

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Podstawą kinematografii są filmy dokumentalne. Można w nich przedstawić inspirującą historię, która zapisuje się na wiele lat. Filmie dokumentalnym, to przede wszystkim sposób na zaprezentowanie różnych sytuacji i zachowań. 

Czujesz, że właśnie ten gatunek jest dla Ciebie i chcesz nagrać swój prywatny film? W tym artykule poznasz ważne informacje w tym zakresie.

Na to zwróć uwagę w filmie

Z początku najlepiej wszystko wstępnie rozpisać, ale pamiętaj aby zostawić też nieco miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, lecz wstępne opracowanie pojedynczych kadrów z całą pewnością ułatwi pracę.

Jak istotny jest scenariusz w filmie?

Scenariusz jest istotny wtedy, kiedy w filmie pojawia się osoba mówiąca, przedstawiająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie odczytywany przez lektora, jest bezpośrednią podpowiedzią jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę.

Jeżeli masz już scenariusz, to połowę pracy masz za sobą! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeśli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej osób, które będą narratorami historii. Jest to trochę trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Tego sprzętu potrzebujesz w filmie

Do stworzenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie cechowało się dużą dynamiką – przemieszczanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w samej rzeczy potrzebujesz tylko tych kilku rzeczy wypunktowanych poniżej:

  • kamera, która broń boże nie musi być najwyższej jakości, ważne jest ażeby opanować jej obsługę do perfekcji przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do rejestracji dźwięku – ważne jest aby nie zbierał przypadkowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeśli masz dostęp do specjalistycznych programów to znakomicie, natomiast jeżeli tego dostępu nie masz, to w Internecie wyszukasz dużo darmowych opcji.

Ujęcia w filmie i ich rodzaje

Czy wiesz, że w filmie dokumentalnym możesz stosować dowolność ujęć? jeśli jesteś reżyserem, to tak naprawdę masz ogromny wpływ na jakość i klimat wykonanych zdjęć. Są różne rodzaje, w tym: kręcenie z ręki, za pomocą drona lub z wykorzystaniem statywu. Te rozwiązania z powodzeniem połączysz w całość. Dobrze jest posiadać jakiś pomysł na film lub plan działania.

Porada na koniec - nagrywaj więcej niż mniej. Mówi o tym popularne pojęcie "overshooting", czyli "nagrywanie za dużo". W tym gatunku jest to bardzo przydatne!

Tagi
Oceń Artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii