Podstawą kinematografii są filmy dokumentalne. Można w nich przedstawić inspirującą historię, która zapisuje się na wiele lat. Filmie dokumentalnym, to przede wszystkim sposób na zaprezentowanie różnych sytuacji i zachowań.
Czujesz, że właśnie ten gatunek jest dla Ciebie i chcesz nagrać swój prywatny film? W tym artykule poznasz ważne informacje w tym zakresie.
Na to zwróć uwagę w filmie
Z początku najlepiej wszystko wstępnie rozpisać, ale pamiętaj aby zostawić też nieco miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, lecz wstępne opracowanie pojedynczych kadrów z całą pewnością ułatwi pracę.
Jak istotny jest scenariusz w filmie?
Scenariusz jest istotny wtedy, kiedy w filmie pojawia się osoba mówiąca, przedstawiająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie odczytywany przez lektora, jest bezpośrednią podpowiedzią jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę.
Jeżeli masz już scenariusz, to połowę pracy masz za sobą! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeśli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej osób, które będą narratorami historii. Jest to trochę trudniejsze, ale nie niemożliwe :)
Tego sprzętu potrzebujesz w filmie
Do stworzenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie cechowało się dużą dynamiką – przemieszczanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.
Tak w samej rzeczy potrzebujesz tylko tych kilku rzeczy wypunktowanych poniżej:
- kamera, która broń boże nie musi być najwyższej jakości, ważne jest ażeby opanować jej obsługę do perfekcji przed rozpoczęciem filmowania;
- mikrofon do rejestracji dźwięku – ważne jest aby nie zbierał przypadkowych dźwięków z otoczenia;
- statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
- komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeśli masz dostęp do specjalistycznych programów to znakomicie, natomiast jeżeli tego dostępu nie masz, to w Internecie wyszukasz dużo darmowych opcji.
Ujęcia w filmie i ich rodzaje
Czy wiesz, że w filmie dokumentalnym możesz stosować dowolność ujęć? jeśli jesteś reżyserem, to tak naprawdę masz ogromny wpływ na jakość i klimat wykonanych zdjęć. Są różne rodzaje, w tym: kręcenie z ręki, za pomocą drona lub z wykorzystaniem statywu. Te rozwiązania z powodzeniem połączysz w całość. Dobrze jest posiadać jakiś pomysł na film lub plan działania.
Porada na koniec - nagrywaj więcej niż mniej. Mówi o tym popularne pojęcie "overshooting", czyli "nagrywanie za dużo". W tym gatunku jest to bardzo przydatne!