Pierwszy instrument jest tym najważniejszym. To od niego zależy, czy nauka będzie łatwa i przyjemna, czy też stanie się nudna lub męcząca. Dobór gitary do swoich upodobań i potrzeb to kwestia trudna, jednak bardzo ważna. Zastanów się, czego oczekujesz i spróbuj podjąć decyzję, której nie będziesz żałować.
Czym się kierować w wyborze pierwszej gitary?
W sieci natrafimy na dużo poradników oraz artykułów, na jakiej gitarze winniśmy zacząć swoją przygodę z tym typem instrumentu, tymczasem według mnie najistotniejsze jest jaka gitara nam się podoba i na której pragniemy grać.
Jeśli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i chcielibyśmy kiedyś potrafić zagrać ich piosenki samodzielnie, to nie zastanawiajmy się i kupmy właśnie elektryka. Ok, zgoda, może dużo osób powie, że to nie najmądrzejszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków i trudniej nam będzie grać na innych rodzajach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do późniejszej nauki oraz przyjemność z gry.
To, że potrafimy grać na tak zwanym klasyku, nie oznacza od razu, że będziemy kapitalni w kawałkach SOAD lub AC/DC i odwrotnie. Można rzec, że są to trochę inne instrumenty o różniących się od siebie skalach brzmień, więc wprawę i tak musimy zdobywać na każdym oddzielnie.
Gitara klasyczna – czy jest odpowiednia na start?
Jest to najpopularniejszy model gitary preferowany przez osoby początkujące. Nie dosyć, że jest względnie tania w porównaniu do innych, to jeszcze dosyć lekka, co pozwala nam na zabieranie jej na spotkania towarzyskie, jak przykładowo ogniska, domówki lub inne imprezy.
Następnym atutem dla wielu osób może być jej ciepłe i miękkie brzmienie, idealnie nadające się do muzyki klasycznej bądź flamenco. Co więcej, nylonowe struny, jakie zazwyczaj są w tego typu modelach zmniejszają bolesność opuszków, co jest częstym problemem dla nowych posiadaczy gitar. Plusem może być także szerszy gryf, zminimalizuje nam to kłopot z dociskaniem sąsiadujących strun ze względu na duże przerwy między nimi.
Gitara akustyczna – czym się różni od innych typów?
Kluczową różnicą między gitarą akustyczną a klasyczną są jej struny, jakie dają głośniejsze i bardziej wyraziste brzmienie, idealnie nadające się do konkretnego wokalu. Z tego powodu osoby chcące grać w zespołach, a nie tylko samotnie w domu, częściej decydują się na ten model. Są trochę cięższe oraz mają większe rozmiary, a gryfy węższe, co powoduje, że kształtem przypominają gitary elektryczne.
Czy gitara elektryczna nada się dla początkującego?
Instrument podstawowy w przeważającej ilości zespołów rockowych. W zestawieniu do powyżej wyszczególnionych można śmiało rzec, że wygląda bombowo. Wąski, wygięty gryf i do tego interesujący szpiczasty korpus.
Niestety, wymaga ona zastosowania wzmacniacza, który dodatkowo powinniśmy zakupić i co powiększa nam koszty. Na dodatek lepiej na nim nie oszczędzać, bo to on przesądza o ostatecznym brzmieniu naszej gry. Zabawa i dźwięki przednie, ale powinno się pamiętać o właściwym wyposażeniu.
Jaka gitara jest najlepsza do nauki dla dziecka?
Najlepsza gitara dla dziecka to ta, która mu się podoba, a jest przy tym funkcjonalna i wygodna. Skonsultuj się z ekspedientem sklepu muzycznego w kwestii doboru rozmiaru. To bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, dlatego zdecyduj się na nylonowe struny, ponieważ w przeciwieństwie do stalowych nie poranią palców malucha.