Praca wulkanizatora nie polega tylko na wymianie opon w naszym samochodzie dwa razy do roku! Zakres jego usług jest dużo szerszy. Przede wszystkim zajmuje się serwisowaniem opon, do których należy wiele czynności, jak na przykład znajdowanie i łatanie dziur w oponach przy pomocy łat albo konserwacja bieżników opon. Jak widzisz, zawód ten ma nam wiele do zaoferowania, dlatego postanowiliśmy go dzisiaj opisać! Zapraszamy.
Wulkanizator – kim jest i jaką szkołę musi ukończyć?
Zawód wulkanizatora można określić jako specjalistę od naprawy opon w samochodach. Profesja ta jest zawodem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia uczelni wyższej ani innej szkoły o konkretnym kierunku. Sympatycy tego fachu uczą się pracy poprzez kursy. Wśród reprezentantów tego fachu największą grupę tworzą jednak absolwenci szkół samochodowych.
Do rozpoczęcia pracy oprócz dokumentów potwierdzających ukończenie szkolenia kandydat mieć powinien także siłę i wytrzymałość fizyczną, a także zdolności manualne. Opony nie są lekkie. Zdejmowanie oraz zakładanie kół przez całą zmianę w pracy może być zbyt obciążające dla wielu osób.
Zadania wulkanizatora podczas pracy!
Miejscem usług wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne oraz stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czekać może dużo zadań. Na ogół klienci zgłaszają się do nich przy okazji okresowej wymiany ogumienia w swoich pojazdach. Innym, często też wykonywanym zajęciem jest wyszukiwanie oraz łatanie dziur w oponach. Do zadań należą również pielęgnacja bieżników opon i ich wymiana.
Do wyszukiwania oraz usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy stosują rozmaite metody. Pośród nich wymienić można obróbkę mechaniczną w postaci szlifowania, wykorzystywanie chemii i użycie sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują opiekę także nad felgami w samochodach swoich klientów. Naprawiają uszkodzenia, które powstały w trakcie użytkowania. Konserwują koła, czyli zarówno opony, jak i felgi. Prostują te posiadające skrzywienia i odkształcenia. Zajmują się również ich odnową oraz malowaniem.
Do wykonania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą wykorzystywać specjalistyczny sprzęt. Wymienić w tym miejscu można: podnośniki samochodowe, różnego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory, a także wyważarki do kół.
Czy praca w wulkanizacji jest opłacalna?
Zakłady wulkanizacyjne będą popularne, dopóki po ulicach będą jeździły samochody. Ich największy zarobek przypada na miesiące, kiedy to ludzie zmierzają do zakładu w celu wymiany opon w swoim samochodzie na zbliżający się nowy sezon. Inne miesiące przynoszą zarobek wulkanizatorom, dzięki przechowywaniu kół klientów bądź serwisowaniu pojazdów. Doskonałym pomysłem jest otwarcie zakładu w małej miejscowości, gdzie nie ma tego typu usług, a ludzie muszą dojeżdżać do najbliższego zakładu wiele kilometrów!