Deszczówka – w jaki sposób można ją wykorzystać?

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Widok padającego deszczu nie jest dla nas niczym niezwykłym. Traktujemy to zjawisko pogodowe jako coś naturalnego i zwyczajnego w naszym życiu. Nie raz zdarzyło nam się przemoczyć do suchej nitki bądź wjechać w kilkumetrową kałużę na ulicy. Gdy mamy świadomość, że odpowiednio zabezpieczyliśmy nasz dom przed wielką ulewą poprzez zainstalowanie systemu odprowadzania wody deszczowej z posesji, to jesteśmy dużo spokojniejsi.

Realne problemy z wyprowadzeniem wody deszczowej!

Zły montaż rynien wokół domu bądź ich brak, będzie generował kłopoty z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany oraz fundamenty domu będą mokre od wiecznie lejącej się, oraz spływającej w głąb gruntu wody. Co więcej, będzie zbierać się błoto w miejscach, gdzie raz za razem zbierają się kałuże. Jeśli grunt na naszej działce jest dobrze przepuszczalny, wystarczy wyprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się jej nadwyżka w ziemię. Niemniej, jednak jeżeli na naszej działce grunt jest słabo przepuszczalny, wodę musimy odprowadzić w głębsze, niższe warstwy ziemi.

Zorientuj się, w jaki sposób możesz zbierać wodę deszczową!

Gdy posiadamy właściwe zaplecze odprowadzające wodę z dachu oraz wyprowadzające ją w głąb naszej działki, pozostaje nam zastanowić się, jak ją odpowiednio zbierać, by w następnej kolejności wykorzystać do podlewania, mycia samochodu, narzędzi i innych czynności działkowych.

Postaw na oczko wodne!

Odpowiednim sposobem będzie budowa oczka wodnego, stawu bądź też mniejszego zbiornika wodnego, gdzie doprowadzimy ujście jednej z rynien. Zbiornik powinien być na tyle głęboki, by w czasie obfitych opadów nie został przepełniony. Musi być również bardzo szczelny, należałoby więc zadbać o wyłożenie szczelnie folią dna zbiornika. Pomysł sprawdzi się natomiast na działkach o zdecydowanie większej powierzchni.

Niewątpliwie prostym rozwiązaniem jest zbiornik do zbierania deszczówki!

Stosunkowo prostym i dość oczywistym wyjściem jest odprowadzanie wody opadowej do zbiorników do tego celu przeznaczonych, przyłączonych do rury spustowej. Dzięki wykorzystaniu pompy możemy wyprowadzić wodę i podlewać ogród, stosując dodatkowo jedynie wąż ogrodowy. Ilości wody, które możemy przechowywać w takich zbiornikach, są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy takie o pojemności kilkuset litrów oraz takie, które wymagają montażu pod ziemią, ponieważ ich rozmiar uniemożliwia montaż naziemny. Popularne stają się więc tzw. zbiorniki retencyjne, które instalujemy w gruncie i poprzez specjalną instalację możemy użytkować z powodzeniem zbieraną deszczówkę np. do spłukiwania wody w toalecie.

Zastanów się nad zamontowaniem drenaży czy skrzynek rozsączających!

Jedną z metod magazynowania i rozprowadzania wody deszczowej są skrzynki, które wykonane są z tworzywa sztucznego, a także montowane są pod ziemią. Do skrzynek przyłączone są sączki, które stopniowo rozprowadzają wodę na działce. To od nas zależy, gdzie będą skrzynki i w jakiej ilości! Innym sposobem są drenaże, czyli rury o pokarbowanej powierzchni wraz z otworami, przez które wnika woda. Niemniej jednak skrzynki są lepszą metodą, gdyż magazynują więcej wody i wolniej ją rozprowadzają!

Tagi
Oceń Artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii