Dziecko na myśl o zabawkach odczuwa radość — nic dziwnego, w końcu rodzicom zależy na sprawieniu maluchowi przyjemności. Zabawki edukacyjne są przykładem, w którym zabawa łączy się z nauką. Zabawki uczą samodzielnego i logicznego myślenia, odkrywają kreatywność i wzbudzają w maluchu ciekawość świata. Dzięki temu dziecko ma możliwość rozwoju. W tym artykule dowiesz się, czemu należy zadbać o zabawki edukacyjne od najmłodszych lat.
Pozytywne aspekty zabawek edukacyjnych
Edukacja przedszkolna dzieci kładzie znaczący akcent na rozwój fizyczny dziecka, który zakłada kształtowanie małej i dużej motoryki. Oprócz tego istotne jest usamodzielnienie się dziecka, żeby mogło na przykład samodzielnie się ubierać czy wiązać buty. Różnorakie ćwiczenia oraz zabawy jak budowanie lub majsterkowanie oddziałują pozytywnie na kształtowanie dobrej sprawności i koordynacji ciała dziecka. Obecnie na rynku w sprzedaży jest wiele typów zabawek edukacyjnych, jakie mogą wspierać rozwój dziecka na przeróżnych obszarach obejmujących aspekt fizyczny, emocjonalny, społeczny oraz poznawczy. Wykorzystanie zabawek w rozwoju dziecka jest nadzwyczaj efektywne, bowiem metodyka ta łączy naukę z przyjemnością zabawy. Dzieci dużo szybciej przyswajają wiedzę oraz zdobywają nowe umiejętności.
Na jakie zabawki edukacyjne się zdecydować?
Zabawki edukacyjne powinny być ciekawe dla dziecka oraz przyciągać jego uwagę. W innym przypadku dziecko szybko się znudzi zabawą. Zabawki edukacyjne muszą uczyć logicznego myślenia oraz rozwijać kreatywność u dziecka. Na rynku dostępne są produkty określone mianem edukacyjnych, ale to nie oznacza, że inne pozycje nie mają wpływu na rozwój dziecka. Rozmaite zabawki interaktywne, sensoryczne, klocki z drewna czy układanki również mogą spełniać rolę edukacyjną. Najistotniejszym aspektem jest dopasowanie zabawki do wieku oraz etapu rozwoju dziecka. Zabawka nie może być zbyt prosta, ale również nie może być za bardzo skomplikowana. Oba przypadki prędko znudzą dziecko.
Jakie są dostępne rodzaje edukacyjnych zabawek?
Zabawki edukacyjne podzielić można ze względu na czynności, które dziecko może wykonywać w trakcie zabawy nimi. Dla maluchów rekomenduje się zabawki, które polegają na rozpoznawaniu oraz dopasowywaniu kształtów lub takie, które efektywnie pomogą dziecku nauczyć się literek oraz cyferek. Także takie, które mogą wspierać naukę wymowy pierwszych słów bądź samo ich pojmowanie.
Korzyści wynikające z wybrania zabawek edukacyjnych
- Rozrywka w połączeniu z nauką daje wiele możliwości.
- Dzieci pobudzają swoją kreatywność i poszukują nowych rozwiązań.
- Trenowanie pamięci oraz koncentracji. Zabawki pomagają się skupić oraz łatwiej zapamiętywać.
- Kształtowanie się ruchów dłoni i palców.
- Rozwój logicznego myślenia i zdolności analitycznych. Lepsza analiza i przenikliwe myślenie.
- Nauka konsekwencji wynikających z podejmowania działań.
- Odkrywanie nowych rzeczy.
- Wzmocnienie cierpliwego czekania na rezultat i dbania o detale.
- Dbanie o rozwój malucha na sporej ilości płaszczyzn.
- Różne zmysły mają okazje być wykorzystane w trakcie zabawy.
- Robienie wielu rzeczy na raz - umiejętność zabawy i nauki na różne sposoby.
- Rozrywka, która trwa godzinami.
- Radość dla całej rodziny - pomysł na wspólne zabawy z dzieckiem.
- Zachęta do próbowania nowych rzeczy oraz eksplorowania.
- Maluch ma okazje poznawać świat i ogólne reguły mające miejsce w społeczeństwie.