W każdej trudnej kwestii, z którą przyjdzie nam się w życiu zmierzyć, warto zwrócić się o pomoc do kogoś, kto specjalizuje się w fachowym doradztwie prawnym. Dobra kancelaria to taka, która może poszczycić się doświadczeniem zdobytym na sali sądowej oraz rozwiązaniem skomplikowanych problemów klientów. To właśnie opinia innych osób może okazać się pomocna w wybraniu prawnika dla siebie.
Określ, z jaką sprawą przychodzisz do kancelarii
Decydującą sprawą w naszych przemyśleniach nad wyborem stosownej kancelarii oraz fachowej pomocy prawnej jest zastanowienie się – czego szukamy? Czy chodzi nam o sprawy dotyczące nieruchomości, rozwód, a może podział majątku?
Ze uwagi na szerzący się trend specjalizacji, lepiej unikać pomocy u osób, jakie mówią, że znają się na wszystkim. Prawo jest tak ogromną dziedziną nauki, że żaden człowiek nie jest w stanie znać jej wszystkich gałęzi, w związku z tym właśnie pozytywną cechą jest, jeżeli podmiot, u jakiego szukamy pomocy, od razu precyzuje, w czym się specjalizuje.
Drugie pytanie, jakie powinno się sobie zadać to czy chodzi nam o jednorazową sprawę, czy może wymagamy dłuższej współpracy. Gdy jesteśmy osobą, która woli takie sprawy załatwiać osobiście w biurze kancelarii, wówczas należałoby poszukać czegoś w pobliżu naszego miejsca pobytu.
Czym odznacza się dobra kancelaria prawna?
Przede wszystkim jednym z ważniejszych elementów, jakimi może się poszczycić dobra kancelaria prawna, jest odpowiednie podejście do klienta. Właściwa kultura osobista pracowników to podstawa, bez której nie da się obejść.
Następną istotną cechą jest cierpliwość w słuchaniu nawet najdrobniejszych detali klientów, wyrozumiałość oraz poświęcenie całego swojego czasu w danym momencie konkretnemu klientowi. Sztuka tłumaczenia prostym językiem często nadzwyczaj trudnych i zawiłych norm prawnych także jest mile widziana.
Czym kierować się przy wyborze kancelarii prawnej?
Należyte wykształcenie oraz zdobyte doświadczenie też mówi nam dużo o jednostce, której pragniemy przekazać naszą sprawę. Więcej zadowolonych klientów może podnieść prawdopodobieństwo, że my także będziemy zadowoleni ze współpracy. Informacje na ten temat zdołamy w ciągu paru minut odszukać w Internecie.
Dyplomy uczelni wyższych to podstawa, jaką winniśmy się kierować w wyborze kancelarii. Gdy nie do końca wierzymy obcym ludziom oraz nie jesteśmy fanami szukania na stronach internetowych, zawsze możemy popytać członków rodziny albo znajomych, gdzie szukali pomocy w analogicznych sytuacjach.
Ceny usług prawnych
Większość kancelarii prawnych posiada ogólny cennik, choć najczęściej spotkać można się z podejściem indywidualnej wyceny każdej sprawy, w zależności od jej złożoności, rodzaju problemu i kroków, jakie kancelaria będzie musiała podjąć.
Przed przystąpieniem do współpracy, kancelaria podpisuje z klientem umowę, w której zawarta jest dokładna cena świadczonej usługi, jaka została ustalona między stronami, także klient ma całkowitą pewność, że nic na koniec go nie zaskoczy. Rozliczenia, które najczęściej spotykane są w kancelariach, dzielą się na:
- Ryczałtowe, gdzie płaci się za określoną sprawę, niezależnie od jej wyniku;
- Godzinowe, gdzie płaci się za czas, jaki prawnik będzie musiał dla nas poświęcić;
- Mieszane, gdzie klient przeznacza określoną kwotę zaliczki, a w przypadku pozytywnego przebiegu sprawy, dopłaca resztę;
- Success Fee, gdzie klient płaci wyłącznie za wygraną sprawę i po jej zakończeniu.