Zakup domu jest procesem dość męczącym i czasochłonnym. Wydatki na początek są bardzo duże, a większość z nas jest zmuszona do zaciągnięcia kredytu hipotecznego z banku. Dlatego, zanim podejmiemy ostateczną decyzję w sprawie zakupu nieruchomości, to zwróćmy uwagę na bardzo ważne kwestie, które w przyszłości przyniosą nam spokój. Jakie to są aspekty? Zapraszamy do poniższego artykułu, w którym wszystko wyjaśniamy!
Jaki jest prawny status domu?
Naczelna i nadzwyczaj istotna rzecz – za każdym razem sprawdzaj status prawny nieruchomości! Dzięki temu zyskasz pewność, że dom sprzedawany jest legalnie oraz np. nie zostanie ukryta współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. Jeżeli cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z zawodowcami. Możesz też skorzystać z usług dobrze ocenianego i sprawdzonego biura nieruchomości, w takim przypadku transakcja będzie dużo bezpieczniejsza.
Sprawdź pobliską infrastrukturę nieruchomości, którą chcesz nabyć!
W większości wypadków nabywa się jeden dom w ciągu całego życia, dlatego konieczne jest porządne zastanowienie się nad wyborem oraz wybiegnięcie trochę w przyszłość. Dlaczego? O ile dom ma nam służyć przez resztę życia, warto przemyśleć jego położenie, czy stale będzie dla nas odpowiednie, a także zastanowić się, czy dom będzie dla nas wygodny na starość. Jeśli planujesz powiększyć rodzinę, to również należy mieć na uwadze przy planowaniu rozlokowania pomieszczeń. Z myślą o dzieciach, możesz także sprawdzić różne opcje dojazdu do większego miasta czy rozlokowanie sklepów i punktów usługowych. Pamiętaj, że okazyjna cena domu najczęściej jest związana z jakimiś niedogodnościami, np. w okolicy przewidywana jest budowa drogi szybkiego ruchu, co w oczywisty sposób będzie łączyło się z natężonym hałasem. Zwróć dodatkowo uwagę, w jakiej odległości jest market spożywczy, albowiem dla niektórych kilkudziesięciominutowa wyprawa po zakupy może być znaczącym kłopotem. W dzisiejszych czasach obecność chociażby małego sklepu spożywczego w danej miejscowości jest już kluczowa, ale jeśli nie wyobrażasz sobie poranka bez świeżych bułek – powinieneś się upewnić w tej sprawie.
Jaki jest stan techniczny domu, który pragniesz kupić?
Dokładnie obejrzyj, w jakim stanie jest nieruchomość. Czy w domu nie ma grzyba na ścianach? Czy wszystkie instalacje funkcjonują? Czy dach jest szczelny? Bez wątpienia z wieloma usterkami i kłopotami możesz sobie poradzić, a dom wyremontujesz według swojego gustu, jednak wszelkie stwierdzone wady są też podstawą do negocjacji cenowej. Możesz też od razu zaplanować dodatkowe koszty, które przyjdzie Ci pokryć, aby zamieszkanie w domu było możliwe.
Dowiedz się, jacy są najbliżsi sąsiedzi?
Wiele osób pewnie nie weźmie tego pod uwagę, ale wskazane jest rozeznać się po okolicy. Poznaj sąsiadów i sprawdź, czy w pobliżu nie będziesz mieć towarzystwa, które będzie ciężkie do zaakceptowania. Spory sąsiedzkie są niestety niezwykle częste. Jeżeli stwierdzisz, że coś Cię może niepokoić już na samym początku, to może należałoby rozważyć jednak rezygnację z zakupu domu w tej okolicy. Przykładowo, powtarzające wzywanie policji za zakłócanie ciszy nie będzie dla nikogo miłe, a cała sprawa może się nawet skończyć w sądzie. Na dodatek mieszkanie obok osób, których się nie lubi, stanie się istną męczarnią po pewnym czasie.
Pisemna umowa jest fundamentalna!
Kiedy już postanowiłeś, który dom będzie Twój, to nadszedł czas na załatwianie formalności i dokończenie transakcji. Jeśli dogadujecie się z obecnym właścicielem na to, że zostawi on część mebli i sprzętu na Twój użytek, to warto zawsze pamiętać o podpisaniu umowy, ponieważ ustna umowa może Cię niemiło zaskoczyć! Dużo jest historii, w których była gwarancja pozostawienia sprzętu przez poprzedniego właściciela, a w ostateczności właściciel się rozmyślił. Dlatego też lepiej się zabezpieczyć przed taką sytuacją!